właściwy biegun

Odkryj właściwy biegun

Brak decyzji, to też decyzja.

Marek Kamiński, zdobywca biegunów i nie tylko biegunów, składając życzenia na Nowy Rok życzył „przede wszystkim odwagi do postawienia tego pierwszego, czyli najważniejszego kroku oraz niewyczerpanej energii i motywacji w drodze na biegun”. Przyznam, że te jego życzenia zainspirowały mnie do pewnych przemyśleń. W zarządzaniu (i nie tylko) odwaga jest bardzo ważna, bo często musimy podejmować decyzje, czasem odwagi nam brakuje i ich po prostu nie podejmujemy. A nie podejmujemy decyzji z różnych powodów. Może to być obawa przed zmianą i jej konsekwencjami, brak pomysłów na dalsze posunięcia, lęk przed konsekwencjami, za mało danych do jej podjęcia, brak czasu na dokonanie analizy, nieodpowiednie zarządzanie itp. Zapominamy jednak przy tym, że brak decyzji to też decyzja. A więc niepodjęcie decyzji też ma określone konsekwencje. Wielokrotnie obserwowałam sytuację, kiedy menadżer brakiem decyzji paraliżował prace swojego zespołu, co niestety odbijało się  negatywnie na motywacji pracowników, ich zaangażowaniu, a w konsekwencji prowadziło nawet do dysfunkcji zespołów.

Arktyka, czy Antarktyda – czyli odkryj właściwy biegun

Aby mieć motywację do zdobycia bieguna trzeba przede wszystkim wiedzieć gdzie ten wymarzony biegun leży, czyli wiedzieć co się chce osiągnąć, jaki cel zrealizować. Gdy jako mentor wspierałam startujących w biznesie przedsiębiorców, to w odpowiedzi na moje pytanie Ile chcesz zarabiać po roku prowadzenia swojej firmy?, zamiast konkretnej odpowiedzi słyszałam zazwyczaj np. porządnie, dużo, żeby wyjść na swoje itp. Do wyjątków należały odpowiedzi w postaci konkretnych kwot. Ostatnio, gdy rozmawiałam z pewnym menedżerem na temat wdrożenia pewnego narzędzia HR na moje pytanie jaki jest cel zastosowania, co chcą przez to osiągnąć usłyszałam, że „bardzo dużo firm stosuje takie rozwiązanie, więc i my je chcemy zastosować żeby nie odbiegać od innych„. Mimo usilnych prób nie udało mi się dotrzeć do celu wdrożenia tego narzędzia, nie udało się bo nie było konkretnego celu. Mogłabym tak  mnożyć przykłady bezcelowych działań ale i Ty pewnie tego wielokrotnie doświadczyłeś/aś. Najważniejsze jest aby zidentyfikować ten swój biegun do zdobycia, czyli dość precyzyjnie określić swój cel. Pomocna do tego będzie metoda SMART. Jeśli nie możesz określić celu, to zastanów się czy warto podejmować jakiekolwiek działania. Możesz przecież wtedy dotrzeć do Arktyki, zamiast zdobywać Antarktydę i obserwować pingwiny. Niby to też biegun, ale jakże inny. Wydasz przy okazji sporo pieniędzy, zmarnujesz swój czas, roztrwonisz swoją energię … i może coś osiągniesz ale nie to na czym Ci naprawdę zależy. Może to wcale nie jest ten właściwy biegun?

Zanim więc rozpoczniesz swoją podróż, wyjmij mapę, dokładnie określ cel swojej podróży i ją zaplanuj. A potem? Potem włącz silniki i płyń w stronę swojego bieguna.


Więcej artykułów z serii DNA Lidera


Małgorzata Tobiszewska

MAŁGORZATA TOBISZEWSKA – Dyrektor i konsultant Instytutu Rozwoju Kadr

Prezes Stowarzyszenia Absolwentów MBA, Ekspert Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Ekspert Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, Członek Rady Ekspertów UG, Pełnomocnik Zarządu i Przewodnicząca Forum HR Pracodawców Pomorza.   Realizuje projekty z obszaru: zarządzania, HR, szkoleń i rozwoju, badania i podnoszenia kompetencji, badania potencjału i dysfunkcji zespołów, restrukturyzacji zatrudnienia, outplacementu,  Employer Brandingu, aktywizacji zawodowej, rynku pracy i budowania kariery.

Linkedin M.Tobiszewska

BACK