Jednorożce w Dolinie Krzemowej

DNA Lidera / Jednorożce w Dolinie Krzemowej - Małgorzata Tobiszewska

Gościem XXV edycji Akademii Menadżera oraz spotkania Stowarzyszenia Absolwentów MBA była Magda Gacyk – autorka książki „Ścigając Steve`a Jobsa. Historie Polaków w Dolinie Krzemowej” oraz korespondentka Polskiego Radia od dekady mieszkająca w Silicon Valley. Miałam okazję poprowadzić oba te spotkania i wysłuchać jej ciekawych opowieści.

Kraina tysiąca i jednej innowacji oraz  świat „jednorożców”, czyli start-upów wartych ponad miliard dolarów.

Dolina Krzemowa jest postrzegana jako kraina mlekiem i miodem płynąca, zwłaszcza dla firm z branży ICT. I rzeczywiście wielu firmom udaje się tam osiągnąć sukces. Silicon Valley to siedziba ok. 10 tys. start-upów, ale ponad 90% tych firm nie przetrwa próby czasu. Jednak niektórym Polakom udało się osiągnąć sukces, mimo licznych przeciwności losu.

Tam ludzi mierzy się po tym nie jak nisko upadli, tylko po tym jak wysoko po tym powstali.

Magda Gacyk przeprowadziła 68 wywiadów z Polakami, którzy związali się z Silicon Valley, a część z nich osiągnęła spektakularne sukcesy. Okupione to było jednak ciężką pracą i determinacją do osiągnięcia wyznaczonych celów. Na ich drodze było wiele porażek, jednak tak jak Wańka – Wstańka, potrafili się z nich podnieść. Dolina Krzemowa to wielokulturowy tygiel, gdzie mieszają się nacje, kultury, religie a rodowici Amerykanie są w mniejszości. Niektóre narodowości bardzo się wspierają, inne mniej. Wszystko zależy od poziomu wzajemnego zaufania we wzajemne intencje, czyli jednej z możliwych dysfunkcji zespołu.

Siedź cicho w kącie, a znajdą Cię.

To powiedzenie, to mit, który nie ma racji bytu  w Dolinie Krzemowej. Tutaj trzeba mieć wysokie poczucie własnej wartości. Jeden z bohaterów opisanych w książce Magdy Gacyk, wiele czasu poświęcił aby je zbudować. Codziennie stawał przed lustrem i patrząc w nie mówił o sobie jak najlepsze rzeczy. Dzięki temu wreszcie nabrał niezbędnej pewności siebie, a przez to stał się bardziej wiarygodny i pozyskał inwestorów.

Poniżej znajdziesz relację ze spotkania Stowarzyszenia Absolwentów MBA, którego gościem była Magda Gacyk.

 


Więcej artykułów z serii DNA Lidera


Małgorzata Tobiszewska

Małgorzata Tobiszewska – Instytut Rozwoju Kadr

Trener, Wykładowca, Konsultant, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów MBA, Ekspert Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Ekspert RIGP, Członek Rady Ekspertów UG, Przewodnicząca Sekcji HR Pracodawców Pomorza.    Realizuje projekty z obszaru: szkoleń i rozwoju, badania i podnoszenia kompetencji, badania potencjału i dysfunkcji zespołów, outplacementu,  Employer Brandingu, aktywizacji zawodowej i budowania kariery, doradztwa z zakresu zarządzania i HR.

Linkedin M.Tobiszewskae-mail: m.tobiszewska@irk.com.pl

 

BACK