5 grzechów głównych zespołu, czyli dlaczego nie wszyscy gramy do jednej bramki

DNA Lidera / 5 grzechów głównych zespołu, czyli dlaczego nie wszyscy gramy do jednej bramki - Małgorzata Tobiszewska

Kiedy zespół strzela sobie nawzajem gole, zamiast grać do jednej bramki.

Zdarza się, że podczas mojej pracy zewnętrznego konsultanta HR,  zarządy pytają mnie o niedostateczną wydajność i zaangażowanie zespołów. Każdy z osobna jest świetnym specjalistą, jednak jako zespół nie osiągają pożądanych efektów. Strzelają sobie nawzajem gole, zamiast skupić się na wspólnym celu i grać do jednej bramki. Ty zapewne też spotkałeś/aś się z podobnym zjawiskiem? Zastanawiasz się co za tym stoi? Jak to zdiagnozować? Co zrobić, aby praca zespołowa dawała zdecydowanie lepsze efekty?

W takich sytuacjach  badając dysfunkcje zespołu często diagnozuję „grzechy główne”.

Grzechy główne zespołu.

  • Grzech Pierwszy – Brak zaufania
  • Grzech Drugi – Obawa przed konfliktem
  • Grzech Trzeci – Brak zaangażowania
  • Grzech Czwarty – Unikanie Odpowiedzialności
  • Grzech Piąty – Brak dbałości o wyniki

Te dysfunkcje występują dość często w zespołach, jednak martwić się należy dopiero wtedy, gdy ich poziom przekracza pewne wskaźniki.

Symptomy choroby.

Ostatnio pracując przy jednym z projektów zetknęłam się z przypadkiem występowania wszystkich pięciu dysfunkcji zespołu. W tym wypadku nawet nie musiałam używać żadnego narzędzia diagnostycznego aby to stwierdzić, bo występowały klasyczne symptomy choroby. Ludzie w tym zespole nie mieli zaufania do dobrych intencji pozostałych osób, zamiast porozmawiać wprost o problemie, to rozmawiali o nim przez osoby trzecie, większość osób była pasywna i nie wykazywała żadnej proaktywności, tylko nieliczne osoby brały odpowiedzialność za zadania, a w związku  z tym nie byli zainteresowani wynikami.

Co zrobi lider?

Według mojej oceny, aby taki zespół osiągnął sukces, należy podjąć jak najszybciej program naprawczy. Zespół sam się nie naprawi, więc w tym wypadku lidera takiego zespołu czeka nielekka droga, a w ostateczności być może decyzja o ewentualnej wymianie niektórych osób.

Czy spotkałaś/eś się w swojej pracy z przykładami takich dysfunkcji?


Więcej artykułów z serii DNA Lidera


Małgorzata Tobiszewska

Małgorzata Tobiszewska – Instytut Rozwoju Kadr

Trener, Wykładowca, Konsultant, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów MBA, Ekspert Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Ekspert RIGP, Członek Rady Ekspertów UG, Przewodnicząca Sekcji HR Pracodawców Pomorza.    Realizuje projekty z obszaru: szkoleń i rozwoju, badania i podnoszenia kompetencji, badania potencjału i dysfunkcji zespołów, outplacementu,  Employer Brandingu, aktywizacji zawodowej i budowania kariery, doradztwa z zakresu zarządzania i HR.

Linkedin M.Tobiszewskae-mail: m.tobiszewska@irk.com.pl

BACK